‹ Prev
Next ›
Kensington Pro Fit Wired Ergonomic Mouse with Wrist Support Black K75403EU
12 Stock Available
- Ergonomist-approved design positions your hand for improved comfort.
- Built-in wrist rest and neutral grip supports, cushions and positions the wrist for comfort and neutral hand alignment.
- Quiet clicking makes for smooth and non-disruptive operation.
- Plug & play USB connection is simple and reliable.
- Five buttons (including forward and back) enhance navigation and productivity.
- Four DPI settings (1000/1600/2400/3200) let you dial in the sensitivity and precision of your mouse cursor.
- Optimised for your Windows 11 mouse needs.
- *Windows ARM-based computers are currently not supported. Please check back for future updates on compatibility.
- This product is designed to comfortably fit users with small to medium-sized hands.
Product Details
General Information
| Purpose | Office |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB Type-A |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 3200 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 5 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Silent click | Yes |
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Plastic |
| Works on any surface | Yes |
| Power source | Cable |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 153 mm |
| Package depth | 93 mm |
| Package height | 205 mm |
| Package weight | 200 g |
| Special features | SmartFit™ |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 7 or above; macOS 10.14 or above |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case width | 178 mm |
| Master (outer) case length | 475 mm |
| Master (outer) case height | 258 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.44 kg |
| Master (outer) case net weight | 779 g |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Mouse |
Description
With its built-in wrist support and neutral grip, the ergonomist-approved Pro Fit™ Ergo Wired Mouse positions your hand for improved comfort. Features include quiet clicking, plug & play USB connection, five buttons (including forward and back) and four DPI settings (1000/1600/2400/3200).
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews