‹ Prev
Next ›
Kensington Universal Desktop Laptop Riser Silver K50424WW
1 Stock Available
- Solid Construction: made from strong steel and aluminium.
- Designed for Ergonomic Comfort, allowing users to elevate the screen to eye level for the optimum viewing angle.
- Provides variable height/angle adjustment for optimal viewing. Height adjusts from 151 to 200mm, angle adjusts from 0° to 45°.
- Open Ventilation Design helps promote air circulation, aiding laptop performance and battery life.
- Under-Base Storage provides space to stow external peripherals for a tidy desktop environment.
- Anti-Slip Silicone Pads prevent the laptop from being scratched and keep device in place while you work. Safety Ledge Stopper helps prevent devices from slipping.
- Accommodates up to 16" laptops, 8kg (17.6lbs) max. weight.
Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Product type | Laptop stand |
| Product colour | Silver |
| Material | Aluminium, Silicone, Steel |
| Maximum notebook screen size compatibility | 40.6 cm (16") |
| Non-slip surface | Yes |
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Foldable | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 151 - 200 mm |
| Maximum height | 20 cm |
| Tilt angle range | 0 - 45° |
| Width | 210 mm |
| Height | 229 mm |
| Length | 280 mm |
| Weight | -204801 g |
| Package width | 245 mm |
| Package depth | 325 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 3.2 kg |
| Quick start guide | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Master (outer) case width | 275 mm |
| Master (outer) case length | 320 mm |
| Master (outer) case height | 285 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 4.57 kg |
Product Information
| Brand | Kensington |
| Type | Laptop Stand |
Description
The Universal Tabletop Laptop Riser lets you raise your laptop to a comfortable viewing height while also cutting desktop clutter. Constructed of durable steel and aluminium, this sturdy laptop riser supports any size laptop up to 16”, max. weight 8kg (17.6lbs). Stepless design means no tools are needed to adjust the height anywhere between 151 and 200mm, or tilt the angle from 0° to 45°. Open ventilation enhances air circulation and laptop cooling, while ample storage underneath lets you stow accessories. Anti-slip silicone pads prevent the laptop from being scratched and help keep the device in place.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews