‹ Prev
Next ›
Kensington USB-C Charging Cables 30cm (Pack of 10) K32302WW
Call For Availabilty
- Pack of 10 USB-C cables pptimised for 18W charging with the Kensington USB-C Charging Cabinet (K67716EU), delivering up to 3A for fast and reliable power.
- Encased anti-twist abrasion-resistant cable tested to withstand at least 10,000 90° bend cycles.
- Angled 90° USB-C connector allows the cabinet door to close completely.
- Compact cable length (12.4”/315mm) helps reduce cable clutter and resists tangles.
Product Details
General Information
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| Output current (max) | 3 A |
| Cable length | 0.315 m |
| Package width | 280 mm |
| Package depth | 110 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 157 g |
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case width | 95 mm |
| Master (outer) case length | 360 mm |
| Master (outer) case height | 140 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.2 kg |
| Master (outer) case net weight | 1.2 kg |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
Product Information
| Brand | Kensington USB |
| Type | UPS Power Supplies |
Description
This pack of 10 x USB-C Charging Cables is specifically designed for use with the Kensington USB-C Charging Cabinet (K67716EU), ensuring devices remain powered while allowing the cabinet door to close completely. Engineered for reliable performance, each cable enables consistent charging, supporting up to 3A charging current and up to 18W power output when used with the charging cabinet. The encased anti-twist abrasion-resistant cable has been tested to withstand at least 10,000 90° bend cycles. The compact 315mm (12.4”) length reduces cable clutter and resists tangles.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews