‹ Prev
Next ›
Kingston DDR4 3200MT/s 16GB Dual Rank Non ECC Laptop Memory RAM SODIMM KCP432SS8/16
Call For Availabilty
- Improves productivity
- For adding additional memory or replacing existing memory
- Module Type: SODIMM
- Error check: Non-ECC
- Transfer rate: 3200MT/s
- Voltage 1.2v
- 260 pins
- Lifetime warranty
- Dual rank
- Capacity: 16GB
Product Details
General Information
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| Memory data transfer rate | 3200 MT/s |
| Component for | Laptop |
| Memory form factor | 260-pin SO-DIMM |
| ECC | No |
| CAS latency | 22 |
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Product Information
| Brand | Kingston Technology |
| Type | Memory Card |
Description
Kingston offers extremely reliable, high performance laptop memory, with added memory watch your productivity soar. Pages will load faster and launching new applications will be easier and faster. These memory module can replace existing modules or fill unoccupied memory slots. If the current memory fails, Kingston memory can get you back up and running. Lifetime warranty.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews