‹ Prev
Next ›
Leitz Recycle 4 Drawer Cabinet Black 53720095
2 Stock Available
- Made from min. 90% recycled (post consumer) plastic, 100% recyclable and Blue Angel certification
- 2 big drawers for general storage from cables, magazines, even kitchen utensils and 2 small drawers for storing papers or office supplies
- Easy-glide drawers with stops to prevent the drawer falling out
- Unique stay-shut drawer system, one push and the drawer remains closed
- Closed drawer fronts in a modern design for privacy, and ergonomic hand cut-out for ease of opening
- Non-slip, protective rubber feet, stackable up to 3 high for space saving
- Ergonomic basehole in small drawers for easy retrieval of papers
- Made in Europe
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Number of drawers | 4 drawer(s) |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Width | 287 mm |
| Depth | 270 mm |
| Height | 363 mm |
| Weight | 3.46 kg |
| Sustainability certificates | Blue Angel |
| Sustainability compliance | Yes |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Drawer Sets |
Description
Eye-catching, premium quality CUBE made min. 90% post consumer recycled plastic suitable for A4 Maxi in striking and stylish matt finish. 100% recyclable and with Blue Angel environmental certification.This robust CUBE perfectly complements other products from the Leitz Recycle range and is made to last. Modern and contemporary green stationery that will look great at home and in the office. With the eco friendly Recycle range from Leitz you can both improve your office environment – and the environment of our planet.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews