‹ Prev
Next ›
Leitz Recycle Letter Tray A4 Black 52275095
4 Stock Available
- Made from min. 90% recycled (post consumer) plastic, 100% recyclable and Blue Angel certification
- For the organisation of A4 and US size documents, magazines and folders
- Wide front opening ensures contents can be easily accessed even when stacked
- Can be stacked vertically or stepped
- Smooth, easy to clean surface
- Strong and durable with matt finish
- Made in Europe
- Label only – no further packaging waste
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Format | A4+ |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A4+ |
| Stackable | Yes |
| Number of compartments | 1 |
| Number of drawers | 1 drawer(s) |
| Dimensions (WxDxH) | 255 x 70 x 357 mm |
| Width | 255 mm |
| Length | 357 mm |
| Height | 70 mm |
| Weight | 270 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability certificates | Blue Angel |
| Country of origin | European Union |
| Standard media sizes | A4 |
| Sustainability compliance | Yes |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Letter Trays |
Description
Eye-catching, premium quality Letter Tray made min. 90% post consumer recycled plastic suitable for A4. 100% recyclable and with Blue Angel environmental certification. This robust paper tray perfectly complements other products from the Leitz Recycle range and is made to last. Modern and contemporary green stationery that will look great at home and in the office. With the eco friendly Recycle range from Leitz you can both improve your office environment – and the environment of our planet.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews