‹ Prev
Next ›
Leitz Recycle Magazine File A4 Red 24765020
4 Stock Available
- Made from min. 90% recycled (post consumer) plastic, 100% recyclable and Blue Angel certification
- For the organisation and safe storage of A4 and US size documents, magazines, folders and all types of catalogues
- Grip for easy pull-out from shelves
- Smooth, easy to clean surface
- Strong and durable with matt finish
- Made in Europe
- Label only – no further packaging waste
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Product colour | Red |
| Material | Plastic |
| Format | A4 |
| Width | 78 mm |
| Height | 308 mm |
| Weight | 300 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | Germany |
| Sustainability certificates | Blue Angel |
| Sustainability compliance | Yes |
Product Information
| Brand | Leitz |
| Type | Book Racks |
Description
Eye-catching, premium quality Magazine File made from min. 90% post consumer recycled plastic suitable for A4. 100% recyclable and with Blue Angel environmental certification. This robust file holder perfectly complements other products from the Leitz Recycle range and is made to last. Modern and contemporary green stationery that will look great at home and in the office. With the eco friendly Recycle range from Leitz you can both improve your office environment – and the environment of our planet.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews