‹ Prev
Next ›
Leitz Replacement UV-C Lamp for Leitz TruSens Z-2000 Medium Air Purifier 2415149
Call For Availabilty
- UV-C lamp reduces the growth of odour-causing microbes on the surface of the air purifier filter
- Microscopic airborne organisms get trapped in air filters, which could multiply if left untreated
- When germs and bacteria are exposed to the germicidal wavelengths of UV light, they are rendered incapable of reproducing and infecting
- Indicator light on the air purifier glows red when it’s time to replace the bulb
- Compatible with Leitz TruSens Z-2000 / Z-2500 Medium Air Purifier
Product Details
General Information
| Product type | UV lamp |
| Brand compatibility | Leitz |
| Product colour | Transparent |
| Filter lifetime | 54 month(s) |
| Anti-bacterial filter | Yes |
| Compatibility | Z-2000 |
| Width | 23 mm |
| Depth | 25 mm |
| Height | 160 mm |
| Weight | 10 g |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
Product Information
| Brand | TruSens |
| Type | Air Cleaners |
Description
An important part of the air purification system, a UV-C lamp destroys germs and bacteria.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews