‹ Prev
Next ›
Lenovo 100e Chromebook Gen 4 Laptop 82W00003UK
Call For Availabilty
Non-Returnable
- MediaTek Kompanio 520 (8C, 2x A76 @2.05GHz + 6x A55 @2.0GHz)
- 11.6" HD (1366x768) TN 250nits 60Hz
- 4GB LPDDR4x-3733
- 32GB eMMC 5.1
- Arm Mali-G52 2EE MC2 GPU
- ChromeOS
Product Details
General Information
| Product type | Chromebook |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Colour name | Graphite Grey |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor family | MediaTek |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor model | 520 |
| Processor cores | 8 |
| Internal memory | 4 GB |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory clock speed | 3733 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Total storage capacity | 32 GB |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Flash memory | 32 GB |
| Card reader integrated | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | ARM Mali-G52 2EE MC2 |
| On-board GPU manufacturer | ARM |
| On-board graphics card family | ARM Mali |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
Product Information
| Brand | HMD |
Description
Fuelled by MediaTek Kompanio 500 Series processors, with heaps of memory and storage, the Lenovo 100e Chromebook Gen 4 is designed for students to raise the academic bar. From the powerful sound of Waves Audio to the HD camera and integrated graphics, this Chromebook is designed to inspire learning, in and out of class. And with its built-in virus protection and automatic ChromeOS updates that happen silently in the background, the learning never needs to stop.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews