‹ Prev
Next ›
Metropolis High Back Black Leather Look Chair
125 Stock Available
- Generously proportioned exec chair
- Distinctive stitching detail
- Lock and tilt action
- Twin wheel castors
- Lavish deep upholstery
- Upholstered arms
- Padded luxury styling to upholstery
- Waterfall seat front
- Five star security base
- Gas auto lift
- Tension adjustment to tilt
- Lumbar shaping to back
- Extra high backrest with head support
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | PU |
| Chair Colour | Black |
| Back Height | 880mm |
| Back Type | High |
| Back Width | 530mm |
| Dimensions | 700x750x1250-1350mm |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Dynamic |
| Recommended Weight Limit | 120kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Weight | 21kg |
| With Arms | Fixed Arms |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Width | 550mm |
| Seat Height | 460-560mm |
| Seat Colour | Black |
| Seat Depth | 550mm |
| Style | Executive Chairs |
Product Information
| Brand | Metropolis |
| Type | Office Chairs |
Description
This ingeniously designed chair with detail stitching, integral lumbar support, auto-tilting action and fully upholstered arms is everything the modern executive craves from their seating solution. A chair for every user and every location it has upholstered pads for extra comfort and stunning good looks for the modern office. This highly functional exec chair is finished in wipe clean leather look upholstery that is soft to touch.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews