Dual Monitor Arm Black
- Super flexible, simply use your hands to move your monitors to any position within roughly 50cm radius of the mounting point in 1 sec, no tools required
- Universal, fits LED/LCD Monitors with VESA 75 or 100 mounting holes AND weight between 2 to 6.5 kgs, will accept monitors between 13 inches up to 27 inches
- Tilt up/down 180 degrees, free swivel left/right 360 degrees, 360 degrees rotation, mount the monitor in landscape or portrait orientation
- USB, Audio & Mic ports built-in the stand base
- Cable management built in the arm itself, really discreet
Select Product Options
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Adjustable | Yes |
| Dimensions | 100-1000x435-500x160-410mm |
| Form | Monitor Arms |
| Material | Metal |
| Maximum Load | 6.5kg |
| Number Of Screens/Laptops | Two |
| Monitor/Notebook Size | 13 to 27in |
| Manufacturer | Dynamic |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Weight | 3.8kg |
Product Information
| Brand | Dynamic |
| Type | Desk Accessories |
Description
In today’s digital age, maintaining optimal posture and ensuring ergonomic efficiency is vital. Monitor arms play a crucial role, offering adjustable positioning to reduce neck strain, improve productivity, and maximize desk space. This Monitor Arm embodies the pinnacle of these requirements. It delivers effortless adjustability, unparalleled desk-top convenience, optimal flexibility, straightforward installation, secure mounting, and broad compatibility.
From the Manufacturer
In today’s digital age, maintaining optimal posture and ensuring ergonomic efficiency is vital. Monitor arms play a crucial role, offering adjustable positioning to reduce neck strain, improve productivity, and maximize desk space. This Monitor Arm embodies the pinnacle of these requirements. It delivers effortless adjustability, unparalleled desk-top convenience, optimal flexibility, straightforward installation, secure mounting, and broad compatibility.
• Super flexible, simply use your hands to move your monitors to any position within roughly 50cm radius of the mounting point in 1 sec, no tools required
• Universal, fits LED/LCD Monitors with VESA 75 or 100 mounting holes AND weight between 2 to 6.5 kgs, will accept monitors between 13 inches up to 27 inches
• Tilt up/down 180 degrees, free swivel left/right 360 degrees, 360 degrees rotation, mount the monitor in landscape or portrait orientation
• USB, Audio & Mic ports built-in the stand base
• Cable management built in the arm itself, really discreet