‹ Prev
Next ›
Multipurpose 2 Shelf Trolley Moulded Polyethylene 150kg Capacity Black GI241L
Call For Availabilty
- 2 Shelf (2 Flat Shelves)
- Super Strong Polyethylene Moulded Trolleys
- Easy to clean - will not rust, dent or chip
- Ideal for workshops, storerooms, warehouses, automotive, electronics, chemical & pharmaceutical industries
- Manufactured from a non conductive polyethylene which will not pass an electrical current & is unaffected by battery acid, solvents & cleaning solutions
- 10 Year Guarantee
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Polyethylene |
| Country of Origin | USA |
| Dimensions | 458x610x840mm |
| Maximum Load | 150kg |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Weight | 8kg |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Tyre Type | Non-marking Rubber |
| Style | 2-Tier |
Product Information
| Brand | Super Strength® |
| Type | Trolleys |
Description
2 Shelf (2 Flat Shelves)
Super Strong Polyethylene Moulded Trolleys
Easy to clean - will not rust, dent or chip
Ideal for workshops, storerooms, warehouses, automotive, electronics, chemical & pharmaceutical industries
Manufactured from a non conductive polyethylene which will not pass an electrical current & is unaffected by battery acid, solvents & cleaning solutions
10 Year Guarantee
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews