‹ Prev
Next ›
Nescafe Gold Blend Coffee 750g Tin 12339209
6316 Stock Available
- Intensity 7
- Hinged lid uses Click-to-Close technology to seal in the flavour of the coffee
- Serves up to 400 cups per tin
- Ground 10 times finer to unlock the taste and rich aroma
- Medium-roasted and freeze dried to keep the flavour
- Made from a special blend of mountain grown Arabica beans
- 750g tin
- Fully recyclable tin
- Ideal for catering and office kitchens
Product Details
General Information
| Decaffeinated | No |
| Pack Size | 750g |
| Pack Type | Tin |
| Environment Support | 100% sustainably sourced beans |
| Filter Or Instant | Instant Coffee |
| Dimensions (WxDxH) | 108x210x193mm |
| Coffee Style | Instant Coffee |
| Coffee Type/Flavour | Gold Blend |
| Manufacturer | Nestle |
| Weight | 1.02kg |
Product Information
| Brand | Nescafe |
| Type | Coffee & Syrups |
Description
Nescafe Gold Blend is made from mountain-grown Arabica beans, ground 10 times finer to unlock their hidden taste and rich aroma. Carefully selected, medium-roasted and freeze-dried to lock in flavour, this simple to make instant coffee has a full and delicious taste. Intensity 7. Premium 750g catering tin with click-to-close technology to lock in flavour and keep the coffee fresh, this coffee will keep your workforce running at full strength. It will make approximately 400 mugs of coffee. Nescafe plan work with coffee farmers to support them in through providing higher-yielding, climate-resistant crops, protecting soil health and protect the future of coffee farming for everyone.
People who bought this also bought
-
Product Code: VF10012449 Stock Available
-
Product Code: AU802592122 Stock Available
-
Product Code: JAN03091193 Stock Available
-
Product Code: BZ914621730 Stock Available
-
Product Code: KF00269360 Stock Available
-
Product Code: KF002671522 Stock Available
-
Product Code: KF216601527 Stock Available
-
Product Code: KF215072289 Stock Available
-
Product Code: KF04122423 Stock Available
-
Product Code: KF041146840 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
People who bought this also bought
-
Product Code: VF10012449 Stock Available
-
Product Code: AU802592122 Stock Available
-
Product Code: JAN03091193 Stock Available
-
Product Code: BZ914621730 Stock Available
-
Product Code: KF00269360 Stock Available
-
Product Code: KF002671522 Stock Available
-
Product Code: KF216601527 Stock Available
-
Product Code: KF215072289 Stock Available
-
Product Code: KF04122423 Stock Available
-
Product Code: KF041146840 Stock Available