‹ Prev
Next ›
Nobo Move Meet Mobile Magnetic Flipchart Easel 680x1040mm 1915644
1 Stock Available
- The Move & Meet Mobile Flipchart easel is the ideal tool for any collaborative office space
- Double sided portable whiteboard with contemporary curved corner design
- Portable whiteboard can be used in a desktop or on the easel in landscape or portrait format
- Simple height adjustment and easy movement between locations with lockable castors for additional stability
- Steel magnetic whiteboard surface delivering increased erasability, for moderate use.
- Integrated removable whiteboard accessory tray.
- Whiteboard size 680x1040mm
- 15 year surface guarantee
Product Details
General Information
| Colour | N/A |
| Mounting type | Freestanding |
| Board size (W x D) | 680 x 1040 mm |
| Surface material | Steel |
| Product colour | White |
| Pen tray included | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Width | 714 mm |
| Depth | 1200 mm |
| Height | 453 mm |
| Quantity | 1 |
| Warranty period | 15 year(s) |
Product Information
| Brand | Nobo |
| Type | Whiteboard |
Description
The Move & Meet Mobile Flipchart easel is ideal mobile collaboration tool, easily configured to meet your needs. The easel has a removable double sided magnetic whiteboard with a contemporary curved corner design that can be used on a desktop or mounted on the easel stand in a portrait or landscape format. Standing or sitting with simple height adjustment, lockable castors and extending arms creating an extended display area makes it the perfect tool for any collaborative office space, helping teams to create and share ideas. Includes whiteboard pen and integrated removable whiteboard accessory tray. Whiteboard size 680x1040mm.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews