‹ Prev
Next ›
Owl Labs Meeting Owl 3 Camera MTW300-2000
Call For Availabilty
Non-Returnable
- ENGAGING HYBRID COLLABORATION. The Meeting Owl 3 is an all-in-one video conferencing device that captures 360° video in 1080p HD and 360° audio up to 18’ (5.5m) away. Automatically focuses on whoever is speaking to foster active collaboration and increased participation while showing a 360° view of the room
- AWARD-WINNING INTELLIGENCE. Features the award-winning and proprietary Owl Intelligence System, which uses visual and audio cues to automatically focus on and capture the best view of in-room speakers so remote participants can engage and participate in hybrid discussions effectively and productively
- EASY DEPLOYMENT. Go from unboxing to your first meeting in 6 min with our plug-and-play USB device. IT admins can seamlessly manage their fleet of devices from our management tool, The Nest, via bulk registration, default settings management, and more
- SMALL TO LARGE ROOM COVERAGE. The flexibility of the Owl Labs ecosystem is unmatched. Pair two Meeting Owls, a Meeting Owl and an Owl Bar, or add an Expansion Mic to expand video and audio reach in larger spaces. Compatible with Owl Labs’ Whiteboard Owl to complete your hybrid room setup
- UNIVERSALLY COMPATIBLE. Certified for Microsoft Teams. Compatible with most web-based video conferencing platforms, including Zoom, GoTo Meeting, Google Meet, Cisco Webex, and many others
- AWARD WINNING. Owl Labs, maker of the Meeting Owl, has won numerous industry awards including TIME’s Best Inventions of 2020 the CES Innovation Award in 2020 and 2021
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Product type | Group video conferencing system |
| Product colour | Grey |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Tilt angle range | 15 - 40° |
| HD type | Full HD |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Supported video modes | 720p, 1080p |
| Video formats supported | MP4 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 3 |
| Microphone pick-up range | 5.48 m |
| USB connector type | USB Type-C |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Megapixel (approx.) | 16 MP |
| Sensor type | CMOS |
| Zoom capability | Yes |
| Digital zoom | 2x |
| Focal length range | 140 - 3048 mm |
| Wide end viewing angle (normal mode) | 360° |
| Field of view (FOV) angle | 360° |
| Vertical field of view | 210° |
| Focus adjustment | Auto |
| Built-in display | No |
| Microphone sensitivity | -32 dB |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Number of microphones | 8 |
| Country of origin | China |
| Processor family | Snapdragon |
| Processor model | 605 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | Linux |
| Power source type | DC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
Product Information
| Brand | Owl Labs |
| Type | Meeting Camera |
Description
Meet the Meeting Owl 3, our premium 360-degree camera, mic, and speaker device that creates the most immersive hybrid meeting experience. Features intelligent autofocus on whoever is speaking, compatibility with most video conferencing platforms and Plug-and-Play simplicity. Built for conference rooms and classrooms with 1080p HD resolution and an 18-foot (5.5-meter) microphone pickup range. Increase the pickup range by 8 additional feet with our new Expansion Mic (sold separately). Owl Labs is an award-winning company with hardware used by over 100K organizations globally.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews