‹ Prev
Next ›
Phoenix Fire Commander Safe Size 3 Electronic Lock 571 Litres White FS1913EH
1 Stock Available
- Tested to the Swedish NT Fire 017-120 Paper standard, providing 120 minutes fire protection for paper documents
- Tested to MTC DIP120 - 60DM Fire Test standard providing up to 60 minutes fire protection for DVDs, memory sticks and hard drives
- Recommended for an overnight cash risk of £2,500 or £25,000 valuables
- Fitted with a high security and user-friendly electronic lock with clear LED display
- Supplied with height adjustable shelves
- FIRE PROTECTION (PAPER) – Tested to the Swedish NT Fire 017 – 120 Paper standard, providing 120 minutes fire protection for paper documents.
- FIRE PROTECTION (DIGITAL MEDIA) – Tested to MTC DIP120 - 60DM Fire Test standard providing up to 60 minutes fire protection for DVDs, memory sticks and hard drives.
- SECURITY PROTECTION – The safe is recommended for an overnight cash risk of £2,500.00 or £25,000.00 valuables.
- DROP TEST – Fire and impact tested from 9.1 metres for resistance to the impact of falling through the burning floors of a building.
- LOCKING – Fitted with an advanced high security electronic lock with clear LED display, dual control, hidden code & scrambled code that can be programmed as standard.
- SPECIAL FEATURES – Supplied with 3 height adjustable shelves that also includes hanging rails for lateral files as standard.
- OPTIONAL - Pull out shelves & drawers available. FSDPI03 Data protection Insert.
- COLOUR – Finished in a high quality scratch resistant paint RAL9003 White.
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Material | Steel |
| Batteries Supplied | Yes - 4x AAA |
| Cash Rating | Overnight: £2,500.00 |
| Capacity | 570 Litres |
| Fire Rating - Digital Media | 60 Minutes |
| Fire Rating - Paper | 120 Minutes |
| Fire Rating - Data | 120 Minutes If FSDPI03 is used |
| Form | Document Fire Safe |
| Dimensions (WxDxH) | 950x650x1865mm |
| Lock Type | Electronic Lock, 4-16 Digits |
| Internal Volume | 501-600 Litres |
| Internal Dimensions | 770x440x1685mm |
| Manufacturer | Phoenix |
| Weight | 485kg |
| Valuables Cover | Overnight:£25,000.00 |
| Warranty | 2 Year Materials and Labour Warranty & Free Lifetime 'After the Fire' Replacement Warranty |
Product Information
| Brand | Phoenix |
| Type | Data & Media Safes |
Description
Capacity L: 570.
Colour: White.
Depth mm: 650.
External Depth mm: 650.
External Height mm: 1865.
External Width mm: 950.
Height mm: 1865.
Internal Depth mm: 440.
Internal Height mm: 1685.
Internal Width mm: 770.
Lock Type: Electronic.
Material: Steel.
No. of Shelves: 3.
Weight kg: 485.
Width mm: 950.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews