‹ Prev
Next ›
Poly Blackwire 3215 Monaural UC USB-C/A +3.5mm Headset Bulk 8X227A6
Call For Availabilty
- Experience the high-quality audio you expect from Poly with a headset that offers PC wideband, a noise-canceling mic, and hi-fi stereo sound options. Dynamic EQ optimizes call quality and automatically adjusts the settings for listening to multimedia.
- Ideal for managing calls on your PC, mobile phone, or tablet combined with the comfort and durability of a corded headset for greater flexibility.
- Relax while you talk knowing your headset is secure- lightweight metal headband offers durability plus a custom fit. Leatherette ear cushions fold flat for easy portability.
Product Details
General Information
| Colour name | Black |
| Country of origin | China, Mexico |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Sustainability certificates | TCO |
| Width | 155 mm |
| Depth | 32 mm |
| Height | 178 mm |
| Package width | 185 mm |
| Package depth | 56 mm |
| Package height | 207 mm |
| Package weight | 300 g |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 12 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https |
| Compatibility | Compatible with PCs via USB Type-C cable or USB Type-C/A adapter and tablets via 3.5 mm audio port |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Android™; iOS |
| Box contents | User guide; Headset; USB Type-C to USB Type-A adapter; Travel case |
| Pallet weight (imperial) | 357 kg (787 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1318.8 mm (40 x 48 x 51.9") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1319 mm |
| UNSPSC-code | 43191638 |
Product Information
| Brand | Poly |
| Type | Headset |
Description
Freedom to work your way The Blackwire 3200 Series provides a quality audio experience in a headset that’s built for enterprise needs. With a sleek design and flexible microphone boom for a customizable fit, what’s not to love?
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews