‹ Prev
Next ›
Poly Blackwire 3315 Monaural USB-C/A +3.5mm Headset 8X217AA
12 Stock Available
- The Blackwire 3300 Series is completely plug-n-play with USB devices, so users can take calls in the office or on the go. Its robust design delivers reliability you can count on. This is the hassle-free headset you've been looking for.
- Boost your on-the-call confidence with professional-quality audio and a customized fit with a headset that can connect to your devices quickly and easily and is ready to go with you wherever you go.
Product Details
General Information
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Monaural |
| Colour name | Black |
| Virtual surround | No |
| Country of origin | China, Mexico |
| Connectivity technology | Wired |
| Bluetooth | No |
| Ear coupling | Supraaural |
| Microphone type | Boom |
| Wireless charging | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Sustainability certificates | TCO |
| Width | 166 mm |
| Depth | 39.5 mm |
| Height | 199 mm |
| Weight | 103 g |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 209.8 mm |
| Package height | 54.9 mm |
| Package weight | 300 g |
| AC adapter included | No |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https |
| USB Type-C charging port | No |
| Compatibility | Compatible with PCs via USB Type-C cable or USB Type-C/A adapter and tablets via 3.5 mm audio port |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Androidâ„¢; iOS |
Product Information
| Brand | Poly |
| Type | Headset |
Description
Style, comfort and audio quality Built for style with a sleek design that focuses on comfort and reliability. Poly signature audio quality so you know you will sound great. And intuitive and simple features so every user can connect to their preferred device simply and easily.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews