‹ Prev
Next ›
Poly Blackwire 5210 Monaural USB-C/A +3.5mm Headset Bulk 8X230A6
Call For Availabilty
- Tune out the inevitable workplace distractions with a headset full of features – soft, conforming ear cushions that provide passive noise canceling and a precisely tuned microphone masks nearby conversations.
- Your ears will thank you, especially after long conference calls. This headset is built to stay comfortable. Adjust it to fit the way you work. Need to move locations? The headset folds up for easy portability in the carrying case.
Product Details
General Information
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Monaural |
| Product colour | Black |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Volume +, Volume - |
| Colour name | Black |
| Volume control | Button |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons |
| Foldable | Yes |
| Cable length | 2.17 m |
| Cable colour | Red |
| Detachable cable | Yes |
| Virtual surround | No |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 118 dB |
| Hearing protection technologies | SoundGuard DIGITAL |
| Country of origin | China, Mexico |
| Certification | UC |
| Connectivity technology | Wired |
| 3.5 mm connector | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | No |
| Ear coupling | Supraaural |
| Impedance | 32 O |
| Headphone sensitivity | 116 dB |
| Driver unit | 3.2 cm |
| Noise reduction | Yes |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Wireless charging | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Sustainability certificates | TCO |
| Package weight | 300 g |
| AC adapter included | No |
| Audio adapters included | USB |
Product Information
| Brand | Poly |
| Type | Headset |
Description
Wear it well The Blackwire 5200 Series fits your busy workday. Ergonomically designed for long lasting comfort. And with the easy-to-use connectivity you can work on a variety of devices throughout the day.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews