‹ Prev
Next ›
Poly EncorePro 525-M USB-A Stereo Headset Microsoft Teams Certified 783R2AA
14 Stock Available
- Experience enhanced call clarity with visual and tactile cues for optimal mic boom positioning. Enjoy superior sound quality and clear conversations with our voice-optimized frequency response.
- Equip your contact center employees with durable headsets designed for all-day use. Minimize breakages and downtime, saving time and money. And ensure employee comfort and satisfaction with our premium, lightweight design.
Product Details
General Information
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Colour name | Black |
| Virtual surround | No |
| Country of origin | Mexico |
| Connectivity technology | Wired |
| Bluetooth | No |
| Ear coupling | Supraaural |
| Microphone type | Boom |
| Wireless charging | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Sustainability certificates | TCO |
| Width | 111 mm |
| Depth | 149 mm |
| Height | 67 mm |
| Weight | 74 g |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 207 g |
| AC adapter included | No |
| Pallet gross weight | 198.7 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 96 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https |
| USB Type-C charging port | No |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Compatibility | Compatible with PCs via USB Type-A cable or USB Type-A/C adapter |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS |
Product Information
| Brand | Connekt Gear |
| Type | Cables |
Description
Ready, headset, go Unleash your call center productivity with the EncorePro 500 Series headsets. Connecting your headset to your PC, from home or the office, is easy with multiple options. And with the lightweight and comfy design, your agents will stay engaged.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews