‹ Prev
Next ›
Poly Savi 7320 Office Stereo DECT 1880-1900 MHz Headset 8D3F7AA
Call For Availabilty
Non-Returnable
- Savi 7300 headsets don’t just meet security expectations, they exceed them with secure pairing, 128-bit authentication, and military-grade features, such as 256-bit AES encryption. Conversations stay private and secure.
- With 2x better density than other DECT™ headsets, more people in shared spaces benefit from wireless headsets with clear, interference-free audio. IT can deploy more Savi 7300 Office Series compared to other DECT™ headsets without concern.
- Make sure nearby conversations are not overheard. The noise-canceling microphone enhanced with Poly Acoustic Fence technology, that meets the Microsoft Teams Open Office specification, private conversations stay private[1].
Product Details
General Information
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Country of origin | Mexico |
| Sustainability certificates | TCO |
| Package width | 185 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 300 g |
| Charging stand | Yes |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https |
| Compatibility | Compatible with desk phones via USB Type-A cable, RJ-11 cable or DECT™ |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS |
| Sustainability compliance | Yes |
| Box contents | Quick start guide; Wireless headset; Office base; Telephone cable; Micro USB to Type-A cable; Micro USB to Type-C cable; USB Type-C to USB Type-A cable |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1490 mm |
| UNSPSC-code | 43191638 |
Product Information
| Brand | Connekt Gear |
| Type | Cables |
Description
Ensure secure conversations Keep conversations private. With up to 2x better density, this secure DECT™ wireless headset is an ideal choice for financial, medical, government, and contact centers or anywhere sensitive conversations happen.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews