‹ Prev
Next ›
Poly Voyager Focus 2 USB-C-C Headset +USB-C/A Adapter 9T9J3AA#AC3
9 Stock Available
- Experience Poly acoustic excellence with the Voyager Focus 2 headset. Loud and distracting background is reduced with three levels of advanced digital hybrid ANC. You’ll be ready to have the most critical conversations with confidence.
- It’s you – loud and clear. That’s all callers hear. The discreet microphone boom is not only ultra-noise canceling but, with its Acoustic Fence technology, literally creates a virtual noise-free bubble in front of your mouth.
- Stay engaged during a full day of calls wearing a comfortable headband with cushioned sling and plush ear cushions. The Voyager Focus 2 is designed with you in mind – stay focused and productive all day.
Product Details
General Information
| Colour name | Black |
| Country of origin | Mexico |
| Noise canceling | Yes |
| Noise canceling type | Active |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Sustainability certificates | TCO |
| Width | 155 mm |
| Depth | 66 mm |
| Height | 183 mm |
| Weight | 175 g |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 328.73 g |
| Pallet gross weight | 361.4 kg |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https |
| Compatibility | Compatible with PCs and smartphones via Bluetooth, USB Type-C BT700 adapter or USB Type-C/A adapter |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Android™; iOS |
| Box contents | USB Type-C charging cable; Quick start guide; Wireless headset; Carrying pouch; BT700 Bluetooth Type-C adapter; USB Type-C to USB Type-A adapter |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1015 x 1219 x 1940 mm |
| UNSPSC-code | 43191638 |
Product Information
| Brand | Connekt Gear |
| Type | Cables |
Description
The sweet sound of focus Create a focus zone around you with the Voyager Focus 2, stereo Bluetooth headset. Smartly engineered for audio perfection – all you will hear is your call. And the focus stays on you, right where it belongs.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews