‹ Prev
Next ›
Poly Voyager Legend 50-M Headset UC AJ8V4AA#ABB
29 Stock Available
- Whether at your desk, at a cafe, or on the street on a windy day, Poly NoiseBlockAI and WindSmart technologies ensure you enjoy uninterrupted, high-quality calls by blocking out unwanted background noise. Your voice? Always at the forefront.
- A legend revamped. Built over decades of innovation, lightweight and thoroughly tested for quality, the Poly Voyager Legend 50 UC Bluetooth headset offers our most comfortable fit yet for all-day wear.
- Enjoy hands-free mobility with a headset that transitions effortlessly: home, office and everywhere in between. Connect easily to your devices with Bluetooth for a truly flexible work experience.
Product Details
General Information
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Foldable | No |
| Virtual surround | No |
| Country of origin | Vietnam, Mexico, Taiwan |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Microphone type | Boom |
| Wireless charging | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Package width | 91 mm |
| Package depth | 55 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 220 g |
| Charging stand | Yes |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 20 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https |
| Compatibility | Compatible with PCs and smartphones via Bluetooth, USB Type-C BT700 adapter or USB Type-C/A adapter |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; macOS; Androidâ„¢; iOS |
| Sustainability compliance | Yes |
| Box contents | USB Type-C charging cable; Quick start guide; Headset; Charging case; BT700 Bluetooth Type-C adapter; USB Type-C to USB Type-A adapter |
| UNSPSC-code | 43191638 |
Product Information
| Brand | Connekt Gear |
| Type | Cables |
Description
Clear calls wherever work takes you Silence the world around you. Setting the standard for legendary audio and design, the Poly Voyager Legend 50 UC Bluetooth headset is now optimized with NoiseBlockAI for a consistent call experience anywhere, anytime.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews