‹ Prev
Next ›
Poly Voyager Surround 80 UC Microsoft Teams Certified USB-C Stereo Headset +USB-C/A Adapter 8G7U0AA
Call For Availabilty
- Engage in what's important and avoid distractions with a headset that delivers rich, clear audio for calls and music. Work where you want and sound your best with 6 built-in boomless mics plus 4 more to support adaptive ANC.
- You'll forget you're wearing a headset with the sleek carbon fiber design, ultra-soft ear cups, and adjustable headband for a weightless fit. Experience long-lasting comfort while you focus on work.
- Maximize your productivity with the headset engineered to work as hard as you do. Stay in command of your conversations with up to 21 hours of talk time, easy on-ear controls, and smart sensors for automatic call answering.
Product Details
General Information
| Colour name | Black |
| Country of origin | Mexico |
| Noise canceling | Yes |
| Noise canceling type | Active |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Sustainability certificates | TCO |
| Width | 191 mm |
| Depth | 77 mm |
| Height | 181 mm |
| Weight | 275 g |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 209.8 mm |
| Package height | 54.8 mm |
| Package weight | 300 g |
| Charging stand | Yes |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 70 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 20 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Compatibility | Compatible with PCs and smartphones via Bluetooth, USB Type-C BT700 adapter or USB Type-C/A adapter |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Androidâ„¢; iOS |
| Box contents | Carrying case; User guide; Wireless headset; USB charging cable; BT700 Bluetooth Type-C adapter; USB Type-C to USB Type-A adapter; USB Type-C to 3.5 mm audio cable |
| Pallet weight (imperial) | 357 kg (787 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1490 mm (40 x 48 x 58.7") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1490 mm |
| UNSPSC-code | 43191638 |
Product Information
| Brand | Connekt Gear |
| Type | Cables |
Description
Designed for the way you work Work where you want and sound your best with the over-ear, boomless Bluetooth headset. Immerse yourself in rich audio, stay in complete comfort with soft ear cushions and an adjustable headband, and keep focused with adaptive ANC.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews