‹ Prev
Next ›
PU Conference Chair - Blue
Ships in 1-3 Business Days
95 Stock Available
- Utility seating for varied use such as receptions, conferences and meeting rooms
- Padded seat and backrest
- Stacks for easy space saving storage
- Supplied fully assembled
- Blue wipe clean polyurethane seat and back
- Utility seating for varied use, reception, conference etc
- Fully assembled
- Available alternatively in Black PU, Black, Blue or Burgundy fabric
- Accepts optional armrests
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | PU Fabric |
| Frame | Metal Frame |
| Frame Colour | Black |
| Recommended Weight Limit | 140kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Teknik |
| Leg Type | 4 Leg |
| Style | Conference Chair |
| Stackable | Yes |
| Seat Height | 470mm |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| With Arms | Arms Available |
| Weight | 6.5kg |
Product Information
| Brand | Teknik |
| Type | Banqueting & Conference Chairs |
Description
The Teknik Office Blue PU Fabric Conference Chair is the perfect accompaniment for all reception, waiting areas and conference rooms. Finished in a PU fabric, this ensures the chair is wipe clean, vital for hygiene and safety. It has a padded seat and backrest and stacks for easy space saving storage. They are already fully assembled so they are instantly ready to use. Also available in this range is Black PU, Blue fabric, Burgundy fabric and Black fabric and with optional fixed armrests.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews