‹ Prev
Next ›
Q-Connect Indoor Door Mat 1500x900mm Large Grey KF03779
5 Stock Available
- Colour: Grey
- Dimensions: 1500x900mm
- Size: Large
- Easy clean
- Surface: 2 fibre striping pattern surface material: PP Fibre/Felt
- Anti-slip PVC base
- Absorbs moisture and holds dirt
- Containing consecutive layers of PP fibre and felt
- Q-Connect premium indoor mat for entrances
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Material | Polypropylene/Felt |
| Construction | Anti-slip PVC Base |
| Dimensions | 1500x900mm |
| Length | 1500mm |
| Manufacturer | VOW |
| Use | Indoor |
| Width | 900mm |
Product Information
| Brand | Q-Connect |
| Type | Floor Mat |
Description
This range of of premium indoor door mats from Q-Connect are ideal for placing in your entrance area. The mat contains consecutive layers of PP fibre and felt. The felt absorbs moisture, whilst the PP fibres prevents dirt from entering. The mat also has a PVC anti-slip bottom, to keep the mat in place. The mat is easy to clean with either vacuum cleaner, garden hose or with a damp cloth and mild soap for persistent dirt.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews