‹ Prev
Next ›
Rexel Crystalfile Extra 15mm Suspension File Green (Pack of 25) 70628
1 Stock Available
- Pack of 25
- File dimensions 387 x 240mm
- runner length 407mm
- Supplied with multi-positionable snap proof Crystal Tabs and unique printable inserts for easy
- Made from tough polypropylene which typically lasts up to 5 times longer than manila
- wipe clean satin finish and matching coloured steel runners
Product Details
General Information
| Colour | Green |
| Product colour | Green, Green, Green, Green, Green, Green |
| Depth | 240 mm |
| Package width | 278 mm |
| Package depth | 73 mm |
| Package height | 438 mm |
Product Information
| Brand | Rexel |
| Type | Suspension File & Accessories |
Description
Box of 25. Supplied complete with tabs and printable inserts. Available in four colours: green, red, blue and black. - Tough polypropylene material for added strength and durability typically lasts up to 5 times longer than manilla - Smart wipe clean satin finish - Standard 15mm Capacity, holds up to 150 sheets of 80gsm paper - Matching coloured runners for colour coded filing systems - Multi-positionable tabs for easy reference
From the Manufacturer
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews