‹ Prev
Next ›
Rexel Ring Binder Choices 25mm 2-Ring A4 Black 2115563
160 Stock Available
- Rexel Choices - Perfectly co-ordinated
- Easy sheet turning with the Standard 25mm 2 Round Ring mechanism
- High quality polypropylene inside and outside cover, made from 30% pre-consumer recycled foil
- Replaceable spine pocket labels for easy identification of content
- 190 A4 sheet capacity (80 gsm)
Product Details
General Information
| Type | Conventional file folder |
| Format | A4 |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Product colour | Black |
| Maximum capacity | 190 sheets |
| Media weight | 80 g/m² |
| Spine width | 4.2 cm |
| Label holder | Yes |
| Width | 49 mm |
| Depth | 252 mm |
| Height | 318 mm |
| Weight | 280 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Product Information
| Brand | Hainenko |
Description
Co-ordinate your workspace with the Rexel Choices range. High quality A4 Ring Binder for professional office users. With a Round Ring mechanism for easy turning of sheets.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews