‹ Prev
Next ›
Rexel Ring Binder Choices 25mm 2-Ring A4 Blue 2115564
Call For Availabilty
- Rexel Choices - Perfectly co-ordinated
- Easy sheet turning with the Standard 25mm 2 Round Ring mechanism
- High quality polypropylene inside and outside cover, made from 30% pre-consumer recycled foil
- Replaceable spine pocket labels for easy identification of content
- 190 A4 sheet capacity (80 gsm)
Product Details
General Information
| Type | Conventional file folder |
| Format | A4 |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Product colour | Blue |
| Maximum capacity | 190 sheets |
| Media weight | 80 g/m² |
| Spine width | 4.2 cm |
| Label holder | Yes |
| Width | 49 mm |
| Depth | 252 mm |
| Height | 318 mm |
| Weight | 280 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Product Information
| Brand | Hainenko |
Description
Co-ordinate your workspace with the Rexel Choices range. High quality A4 Ring Binder for professional office users. With a Round Ring mechanism for easy turning of sheets.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews