- 240 sheets
- AIRFLEX technology for a soft feel and superior absorbency
- Sheet size: 200x315mm
- I-fold design
- 1-ply tissue
- Compatible with Aquarius Folded Hand Towel Dispensers 6945 and 7171, and Kimberly Clark Professional Hand Towel Dispensers 9962 and 8971
- Pack of 15
<
>
Scott 1-Ply Xtra Hand Towels I-Fold 240 Sheets (Pack of 15) 6669
59 Stock Available
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
-
Product Code: WAC80081226 Stock Available
-
Product Code: WAC1042186 Stock Available
-
Product Code: BZ914621759 Stock Available
-
Product Code: NU715601518 Stock Available
-
Product Code: KF041146622 Stock Available
-
Product Code: HDCB50L10B6 Stock Available
-
Product Code: HDCB30L20BCall For Availabilty
-
Product Code: GAL21253Call For Availabilty
-
Product Code: 2W08958Call For Availabilty
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Environment Support | EU Ecolabel |
| For Use With | AQUARIUS* Folded Hand Towel Dispensers 6954 (product codes 236834) |
| Dimensions (WxDxH) | 380x530x200mm |
| Manufacturer | Kimberly-Clark |
| Thickness | 1 Ply |
| Warranty | 6 Months Warranty |
| Sheets Per Sleeve | Approx 240 Sheets |
| Sheet Size | 200x315mm |
| Weight | 6.54kg |
Product Information
| Brand | Scott |
| Type | Sanitary Refills |
Description
These Scott Xtra Hand Towels dry your hands hygienically and effectively with material that is strong even when wet. The interfolded design means that towels are dispensed one at a time, reducing mess and wastage as well as preventing them from being ripped when pulled from the dispenser. Ideal for kitchens and busy washrooms, these hand towels are made from strong and highly absorbent AIRFLEX fabric, allowing you to dry your hands using fewer towels, thus reducing cost and waste. Each absorbent, 1-ply hand towel measures 315 x 200mm. This pack contains 15 sleeves with 240 hand towels in each.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews
