‹ Prev
Next ›
Sicily Black PU Chrome Frame Folding Chair (MOQ of 4 - Priced Individually)
570 Stock Available
- Conveniently folds flat for space-efficient storage
- Cushioned seat and back with soft vinyl upholstery
- Stylish chrome frame finish
- Floor protecting feet
Select Product Options
Frame Colour: Chrome
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Polyurethane |
| Chair Colour | Black |
| Back Width | 425mm |
| Back Colour | Black |
| Back Height | 360mm |
| Dimensions | 460x510x795mm |
| Frame | Metal |
| Frame Colour | Chrome |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Leg Type | 4 Leg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Seat Colour | Black |
| Seat Height | 410mm |
| Style | Banqueting Chair |
| Stackable | Folds Flat |
| Warranty | 1 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 15.2kg |
| With Arms | No Arms |
Product Information
| Brand | Sicily |
| Type | Visitor Seating |
Description
Meet the Sicily: the space-saving solution with fold-flat design. Enjoy comfort with cushioned soft vinyl, sleek black finish, and floor-protecting feet.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews