‹ Prev
Next ›
Straight Leg Folding Meeting Table 1600x800mm - Grey Oak - Black Frame
Ships in 1-3 Business Days
101 Stock Available
- Rectangular tables 800mm deep with folding steel frame and legs
- Folding frame for easy handling and storage when not in use
- 25mm table tops available in Barcelona walnut, beech, grey oak, Kendal oak, oak, light grey, onyx grey, black and white
- Leg frames with straight foot rails available in chrome, silver, black and white
- Versatile tables are available in a variety of shapes and sizes to suit any meeting room
- 25mm scratch resistant tops with impact resistant, rigid plastic ABS edging
Product Details
General Information
| Colour | Oak |
| Environment Support | FSC Certified |
| Folding | Yes |
| Dimensions (WxDxH) | 1600x800x725mm |
| Frame Colour | Black |
| Manufacturer | Dams International |
| Height | 725mm |
| Leg Type | Folding |
| Standards | Conforms to EN 15372:2016 |
| Stackable | Yes |
| Size | 1600mm |
| Shape | Rectangular Table |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Table Colour | Grey Oak |
| Top Material | 25mm Scratch Resistant |
| Weight | 29.5kg |
Product Information
| Brand | Dams |
| Type | Meeting Tables |
Description
Straight folding leg tables combine simplistic good looks with versatility and are ideal for use in meeting rooms, conference suites and exhibitions. A click button mechanism on the underside of the table means the folding frame, available in different finish options, can be folded neatly within the footprint of the table top, offering easy manoeuvrability and convenient storage.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews