‹ Prev
Next ›
SumUp Air Bundle Air Card Reader and Charging Station 800604901
56 Stock Available
- Works together with the free SumUp App
- Connects via Bluetooth to your smartphone or tablet
- Makes up to 500 transactions on a single charge
- Keep your reader fully charged and ready for transactions
- Professional set up makes for smooth, quick payments
Product Details
General Information
| Product type | POS terminal |
| Application area | Banking & payments |
| Payment methods supported | Contactless, Credit card, Debit card, EMV (Chip & PIN), Mobile wallet, Prepaid card |
| Mobile wallets supported | Apple Pay, Google Pay, Samsung Pay |
| Secure PIN entry | Yes |
| Compatible products | SumUp App |
| Placement supported | Indoor/outdoor |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Display type | OLED |
| Keypad integrated | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Cable length | 1 m |
| Interface | Bluetooth |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Battery type | Built-in |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Pallet net weight | 162 kg |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Width | 84 mm |
| Height | 23 mm |
| Depth | 84 mm |
| Weight | 141 g |
| Certification | CE, UKCA |
| Charging base | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Package width | 251 mm |
| Package depth | 151 mm |
| Package height | 74 mm |
| Package weight | 410 g |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case width | 265 mm |
| Master (outer) case length | 390 mm |
| Master (outer) case height | 325 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.1 kg |
| Products per pallet | 270 pc(s) |
| Pallet gross weight | 185 kg |
Product Information
| Brand | Printek |
| Type | Electronic Payment |
Description
SumUp Air Card Reader Your smartphone and our reader accept payments for you.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews