‹ Prev
Next ›
SumUp Air Card Reader 802600101
59 Stock Available
- Simple, lightweight and portable card reader
- Pay only per transaction without monthly fees or contractual obligations
- Quick and easy to set up online
- Pair it with smartphones or tablets via Bluetooth for payments on the go
- Payments accepted: Contactless, Chip&PIN, Google Pay and Apple Pay
- Compliant with the highest security standards (EMV and PCI certified)
- Direct payment into bank account in 2-3 working days
Product Details
General Information
| Product type | POS terminal |
| Payment methods supported | Contactless, Credit card, Debit card, EMV (Chip & PIN), Mobile wallet |
| Product colour | White |
| Width | 84 mm |
| Height | 84 mm |
| Depth | 23 mm |
| Weight | 141 g |
Product Information
| Brand | Printek |
| Type | Electronic Payment |
Description
Accept all payments From Chip&PIN to contactless, to Google Pay and Apple Pay, accept payments from Visa, VPay, Mastercard, Maestro, American Express, Diners Club, Discover, and Union Pay. Portable The lightweight Air can be used anywhere with WiFi or data coverage, so it can travel with your business. You can process 500 transactions on a single charge, and it comes with a micro-USB cable for recharging. Easy Simply log in to the SumUp App and connect your reader to your smartphone or tablet via Bluetooth 4.0 (or higher).
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews