‹ Prev
Next ›
Targus CityGear 3 15.6 Inch Laptop Sleeve 375x22x275mm Black/Yellow TSS994GL
Call For Availabilty
Non-Returnable
- Padded sleeve to fit up to 15.6” laptops
- Elasticated neoprene corners secure hardware inside the case
- Zipped front pocket for storage
- Carry alone or inside another bag
Product Details
General Information
| Colour | Black/Yellow |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Case type | Sleeve case |
| Material | Neoprene, Polyester |
| Product main colour | Black, Yellow |
| Brand compatibility | Any brand |
| Built-in speaker(s) | No |
| Stand mode | No |
| Compatibility | 15.6” Laptop |
| Closure type | Zipper |
| Built-in battery | No |
| Width | 375 mm |
| Depth | 22 mm |
| Height | 275 mm |
| Weight | 270 g |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Product Information
| Brand | Targus |
| Type | Laptop |
Description
Overview Designed for the modern commuter, the CityGear® Sleeve is built to protect up to 15.6” laptops and devices on the go. Carry alone or slip inside another bag, the padded sleeve with elasticated neoprene corners secures hardware inside and a large zipped front pocket stores accessories.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews