‹ Prev
Next ›
Targus Classic Plus 14.1 Notebook Case 36.3cm Black/Red CN414EU
6 Stock Available
- The case comes with an adjustable comfortable strap when carrying the case on your shoulder
- Designed to protect up to 14 inch W laptops with additional internal sleeve
- Multi-functional front zipped workstation for mobile phones, cables, earphones, business cards, and pens
- Durable Polyester material with re-enforced rigid case
- An easy to use functional front zipped organizer will neatly store your mobile phones, pens, business cards, and cables / earphones etc
- Velcro laptop security strap
- Re-enforced adjustable padded handle for extra comfort
Product Details
General Information
| Colour | Black and Red |
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Case type | Briefcase |
| Material | Polyester |
| Product main colour | Black, Red |
| Brand compatibility | Dell |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Front pocket | Yes |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Number of front pockets | 1 |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Closure type | Zipper |
| Width | 380 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 340 mm |
| Weight | 560 g |
Product Information
| Brand | Targus |
| Type | Laptop |
Description
The new Classic+ laptop case is designed protect 14 inch widescreen laptops. The new inner sleeve with security strap safeguards the surface and gives additional overall protection to your laptop. The re-enforced handle is wrapped in a soft neoprene to provide comfort and strength.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews