‹ Prev
Next ›
Verbatim MyFinder Bluetooth Item Finder Black/White (Pack of 2) 32131
2 Stock Available
- IP66 Waterproof Rating – enhance durability
- Including keyring for convenient use
- A CR2032 battery with a lifetime of about 1 year can be easily replaced after
- Less plastic packaging: 100% paper packaging + 1 tiny plastic pull tag
- Two My Finders in Black and White for two items use
Product Details
General Information
| Purpose | Personal |
| Product type | Finder |
| Product colour | Black, White |
| Protection features | Dust resistant, Waterproof |
| Electronic compass | No |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Alarm function | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | Apple iPhone, iPad, MacBook |
| Built-in display | No |
| Built-in memory | No |
| Memory card slot(s) | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB port | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Battery type | CR2032 |
| Removable battery | Yes |
| Replaceable battery | Yes |
| Battery level indicator | Yes |
| Mobile operating systems supported | iOS |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 80 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight | 13 g |
| Width | 43 mm |
| Depth | 44 mm |
| Height | 11 mm |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Batteries included | Yes |
| Package width | 31 mm |
| Package depth | 59 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 40 g |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
Product Information
| Brand | Verbatim |
| Type | Bluetooth Finder |
Description
A little reminder? Use My Finder!\n\nVerbatim’s My Finder is a tracking device that works exclusively with Apple’s Find My App. Simply attach the My Finder to any item that you need to keep track of and you can locate the item through the Find My App on your iPhone, iPad and MacBook.\n\nMisplaced keys, bags and other valuables are a thing of the past with Verbatim’s My Finder Bluetooth tracker. Simply attach the versatile tag to the item you want to track and use Apple Find My app to locate it when missing.\n\nWithin the app’s Lost Mode, you can enter your contact details in the event that your missing item is located by someone else in the Apple Find My network.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews