‹ Prev
Next ›
Verbatim Plectra USB-C Flash Drive 256GB White 30230
27 Stock Available
- USB-C connection: Effortlessly connect to a wide range of devices, including laptops, smartphones, and tablets, with a USB-C port
- USB 3.2 Gen 1 performance
- High transfer speed of up to 100MB/s
- Modern, compact and lightweight design
- 256GB
- Colour: White
Product Details
General Information
| Capacity | 256 GB |
| Device interface | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Read speed | 100 MB/s |
| Write speed | 25 MB/s |
| Plug and Play | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8 |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 14.0 Sonoma |
| Form factor | Capless |
| Product colour | White |
| Housing material | Plastic, Zinc |
| Width | 20.5 mm |
| Depth | 49 mm |
| Height | 8.2 mm |
| Weight | 8.5 g |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 119 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 180 g |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 65% |
Product Information
| Brand | OfficeSource |
| Type | Data Tapes & Cartridges |
Description
The Verbatim Plectra USB-C Flash Drive is a sleek and reliable storage solution, designed for modern devices equipped with USB-C ports. It ensures fast and efficient data transfers, making it ideal for storing and sharing documents, photos, videos, and more. Its compact and lightweight design makes it the perfect companion for on-the-go storage.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews