‹ Prev
Next ›
Verbatim Store n Go USB-C 3.2 Gen 1 Flash Drive 128GB ABS Black 49459
2 Stock Available
- Colour: Black
- Capacity: 128GB
- Push and Pull retractable sliding case to protect the USB connector
- Suitable for Windows and Mac OS
- Transfer speeds up to 100MB/s (read), 25MB/s (write)
- USB 3.2 Gen 1 interface data transfer (also compatible with USB 2.0)
- Ideal for use with phones, tablets and computers
- Flash drive for USB-C compatible devices for file transfer and backup
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Capacity | 128 GB |
| Device interface | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Plug and Play | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Form factor | Slide |
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| Width | 8 mm |
| Depth | 46 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | 4 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Product Information
| Brand | Verbatim |
| Type | USB Memory Sticks |
Description
This Store 'n' Go USB-C Drive from Verbatim plugs into USB-C type compatible devices such as laptops, phones and tablets without the need for an adapter. Featuring a retractable, sliding mechanism which protects the USB connection when not in use, it simply plugs into the device for quick, efficient data transfer. With a capacity of 128GB, the flash drive is encased in black ABS plastic for durability.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews