- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
- Dimensions: 914x1524mm/3x5ft
- Manufactured from outstanding durable polypropylene
- Suitable for both indoor and outdoor installation
- Both slip and stain resistant for ultimate hygiene
- Ribbed mat removes dirt, grit and moisture
<
>
VFM Charcoal Deluxe Entrance Matting 914x1524mm 312091
20 Stock Available
Non-Returnable Product
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Material | Polypropylene/PVC |
| Dimensions | 914x1524mm |
| Length | 1524mm |
| Manufacturer | HC Slingsby PLC |
| Width | 914mm |
| Use | Indoor |
Product Information
| Brand | VFM |
| Type | Accessories |
Description
Whether it's for use indoors or outdoors, this entrance mat will not only help the cleanliness of your establishment, but also provide a safety aspect with its superior non-slip properties. The charcoal mat is ribbed, removing dirt, grit and moisture from the underside of shoes, but it won't stain with any dirt and can be easily laundered to stay hygienic. Manufactured from durable polypropylene, the mat is 100% slip resistant.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews
