‹ Prev
Next ›
Xerox Everyday Remanufactured Drum Black Compatible With Brother DR-2200 006R04750
Ships in 10-14 Business Days
4 Stock Available
- Works with Compatible
- Brother
- Laser Printer: DCP-7055W - DCP-7070DW - HL-2132 - HL-2240D - MFC-7460DN - FAX2840 - HL-2240 - DCP-7055 - DCP-7065DN - HL-2130 - HL-2250DN - HL-2270DW - MFC-7360N - DCP-7060D - FAX2940 - HL-2135W - MFC-7860DW - Fax-2940 - Fax-2840
- Brother
- UNRIVALED SUSTAINABILITY: Everyday Remanufactured Toner by Xerox requires fewer natural resources to remanufacture and has a lower carbon footprint
- ECO-SAVINGS MEETS COST SAVINGS: Reduce your carbon footprint while saving 35-45' compared to originals
- BREATHE EASY: Xerox Safety approved materials that exceed industry standards for safety and compliance
- HASSLE-FREE RECYCLING: The Xerox Green World Alliance® supplies free collections program enables reuse or environmentally responsible recycling
- COMPLETE COVERAGE: With lifetime protection, we've got you covered with free cartridge replacement in the unlikely event of any issue
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Compatible |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-7055/DCP-7055W DCP-7060 DCP-7065 DCP-7070 FAX-2840 FAX-2845 FAX-2940 HL-2130/HL-2132/HL-2135W HL-2230 HL-2240/HL-2240D HL-2250DN HL-2275DW HL-2280DW MFC-7360 MFC-7460 MFC-7860 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 12000 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Replacement for | DR-2200 |
| OEM code | DR2200 |
| Built-in drum unit | Yes |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Operating temperature (T-T) | 17 - 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 70% |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 35 - 85% |
| Weight | 637.5 g |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 360 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 730 g |
| Package type | Box |
| Certification | RoHS, REACH SVHC, CE MARK STMC, ISO 9001 |
| Harmonized System (HS) code | 8443.91.3000 |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
Product Information
| Brand | Xerox |
| Type | Toner |
Description
Being environmentally responsible is simply the best way to do business, because it positively impacts the health of our planet, your company and your people. Everyday Remanufactured Toner by Xerox has the lowest carbon footprint than any single-use toner cartridge. Because you shouldn't have to choose between doing your part to reduce your eco-impact and your toner costs. And compatibility with the most popular printer brands means you can enjoy benchmark Xerox quality and stewardship no matter what kind of printer you have.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews