‹ Prev
Next ›
Xerox Everyday Remanufactured Toner Cartridge Black Compatible With Brother TN-3430 006R04586
Ships in 10-14 Business Days
Call For Availabilty
- Works with Compatible
- Brother
- Laser Printer: DCP-L6600DW - HL-L6400DWT - MFC-L6800DWT - DCP-L5500Dn - HL-L5050DN - HL-L5100Dn - HL-L6300DWT - HL-L6300Dw - HL-L6450DW - MFC-L5700Dn - MFC-L6800DW - MFC-L6900DWT - HL-L5000D - HL-L5200Dw - MFC-L5750Dw - HL-L5100DNT - HL-L5200DWT - HL-L6400DW - MFC-L6900DW - MFC-L6950DW
- Brother
- UNRIVALED SUSTAINABILITY: Everyday Remanufactured Toner by Xerox requires fewer natural resources to remanufacture and has a lower carbon footprint
- ECO-SAVINGS MEETS COST SAVINGS: Reduce your carbon footprint while saving 35-45' compared to originals
- BREATHE EASY: Xerox Safety approved materials that exceed industry standards for safety and compliance
- HASSLE-FREE RECYCLING: The Xerox Green World Alliance® supplies free collections program enables reuse or environmentally responsible recycling
- COMPLETE COVERAGE: With lifetime protection, we've got you covered with free cartridge replacement in the unlikely event of any issue
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Compatible |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-L5500 HL-L5000 HL-L5100 HL-L5200 HL-L6250 HL-L6300 HL-L6400 HL-L6450 MFC-L5700 MFC-L5750 MFC-L6750 MFC-L6800 MFC-L6900 MFC-L6950 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 3000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Replacement for | TN-3430 |
| OEM code | TN-3430 |
| Country of origin | China |
| Package width | 195 mm |
| Package depth | 320 mm |
| Package height | 95 mm |
| Package weight | 960 g |
| Package type | Box |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Xerox |
| Type | Toner |
Description
Being environmentally responsible is simply the best way to do business, because it positively impacts the health of our planet, your company and your people. Everyday Remanufactured Toner by Xerox has the lowest carbon footprint than any single-use toner cartridge. Because you shouldn't have to choose between doing your part to reduce your eco-impact and your toner costs. And compatibility with the most popular printer brands means you can enjoy benchmark Xerox quality and stewardship no matter what kind of printer you have.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews