‹ Prev
Next ›
Xerox Everyday Repl Toner Cartridge High Yield Magenta Compatible With Brother TN-423M 006R04761
Ships in 10-14 Business Days
23 Stock Available
- Works with Compatible
- Brother
- Laser Printer: HL-L8360CDW - MFC-L8690CDW - DCP-L8410CDW - MFC-L8900CDW - HL-L8260CDW
- Brother
- MEANINGFUL COST SAVINGS: Save 50-60' compared to originals
- QUALITY YOU CAN COUNT ON: Page after page of vibrant, true-to-life colours, deep blacks, and crisp fine-line detail
- UNMATCHED COMPATIBILITY: A broad portfolio covering HP, Brother and several other major brands and popular models
- LIFETIME PROTECTION: We've got you covered with a free replacement cartridge in the unlikely event of an issue
- HASSLE-FREE RECYCLING: Recycle used supplies via the Xerox Supplies Recycling Program
- UNRIVALED SUSTAINABILITY: Everyday Remanufactured Toner by Xerox requires fewer natural resources to remanufacture and has a lower carbon footprint
- ECO-SAVINGS MEETS COST SAVINGS: Reduce your carbon footprint while saving 35-45' compared to originals
- BREATHE EASY: Xerox Safety approved materials that exceed industry standards for safety and compliance
- HASSLE-FREE RECYCLING: The Xerox Green World Alliance® supplies free collections program enables reuse or environmentally responsible recycling
- COMPLETE COVERAGE: With lifetime protection, we've got you covered with free cartridge replacement in the unlikely event of any issue
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Compatible |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-L8410 HL-L8260 HL-L8360 MFC-L8900 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 4000 pages |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | TN-423M |
| Product colour | Black, Orange |
| Country of origin | China |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 320 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 760 g |
| Package type | Box |
Product Information
| Brand | Xerox |
| Type | Toner |
Description
Being environmentally responsible is simply the best way to do business, because it positively impacts the health of our planet, your company and your people. Everyday Remanufactured Toner by Xerox has the lowest carbon footprint than any single-use toner cartridge. Because you shouldn't have to choose between doing your part to reduce your eco-impact and your toner costs. And compatibility with the most popular printer brands means you can enjoy benchmark Xerox quality and stewardship no matter what kind of printer you have.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews