‹ Prev
Next ›
Xerox Everyday Replacement Toner Cartridge Black For HP CF289A 006R04420
8 Stock Available
- Works with Compatible
- HP
- Laser Printer: LaserJet Enterprise MFP M528dn - LaserJet Enterprise M528dn - LaserJet Enterprise M528f - LaserJet Managed Flow E52645c - LaserJet Enterprise M507dn - LaserJet Enterprise M507x - LaserJet Enterprise MFP M528f - LaserJet Enterprise Flow M528z - LaserJet Enterprise Flow MFP M528z - LaserJet Managed Flow MFP E52645c
- HP
- MEANINGFUL COST SAVINGS: Save 50-60' compared to originals
- QUALITY YOU CAN COUNT ON: Page after page of vibrant, true-to-life colours, deep blacks, and crisp fine-line detail
- UNMATCHED COMPATIBILITY: A broad portfolio covering HP, Brother and several other major brands and popular models
- LIFETIME PROTECTION: We've got you covered with a free replacement cartridge in the unlikely event of an issue
- HASSLE-FREE RECYCLING: Recycle used supplies via the Xerox Supplies Recycling Program
- UNRIVALED SUSTAINABILITY: Everyday Remanufactured Toner by Xerox requires fewer natural resources to remanufacture and has a lower carbon footprint
- ECO-SAVINGS MEETS COST SAVINGS: Reduce your carbon footprint while saving 35-45' compared to originals
- BREATHE EASY: Xerox Safety approved materials that exceed industry standards for safety and compliance
- HASSLE-FREE RECYCLING: The Xerox Green World Alliance supplies free collections program enables reuse or environmentally responsible recycling
- COMPLETE COVERAGE: With lifetime protection, we've got you covered with free cartridge replacement in the unlikely event of any issue
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Compatible |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | LaserJet Enterprise MFP M507 LaserJet Enterprise MFP M528 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 5000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Replacement for | CF289A |
| OEM code | CF289A |
| Country of origin | China |
| Package width | 190 mm |
| Package depth | 325 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 1.13 kg |
| Package type | Box |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Package dimensions (W x D x H) | 99.1 x 320 x 185.4 mm (3.9 x 12.6 x 7.3") |
| Package weight (imperial) | 1.12 kg (2.46 lbs) |
Product Information
| Brand | Xerox |
| Type | Toner |
Description
Being environmentally responsible is simply the best way to do business, because it positively impacts the health of our planet, your company and your people. Everyday Remanufactured Toner by Xerox has the lowest carbon footprint than any single-use toner cartridge. Because you shouldn't have to choose between doing your part to reduce your eco-impact and your toner costs. And compatibility with the most popular printer brands means you can enjoy benchmark Xerox quality and stewardship no matter what kind of printer you have.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews