‹ Prev
Next ›
Xerox Everyday Replacement Toner Cartridge High Yield Black For HP W2030X 006R04188
Ships in 10-14 Business Days
1 Stock Available
- Works with Compatible
- HP
- Laser Printer: Color LaserJet Pro MFP M479fnw - Color LaserJet Enterprise MFP M480f - Color LaserJet Pro M479dw - Color LaserJet Pro M479fdn - Color LaserJet Pro MFP M479fdw - Color LaserJet Pro MFP M479fdn - Color LaserJet Enterprise M455dn - Color LaserJet Enterprise M480f - Color LaserJet Pro M454dn - Color LaserJet Pro M479fnw - Color LaserJet Pro MFP M479dw - Color LaserJet Pro M454dw - Color LaserJet Pro M479fdw
- HP
- MEANINGFUL COST SAVINGS: Save 50-60' compared to originals
- QUALITY YOU CAN COUNT ON: Page after page of vibrant, true-to-life colours, deep blacks, and crisp fine-line detail
- UNMATCHED COMPATIBILITY: A broad portfolio covering HP, Brother and several other major brands and popular models
- LIFETIME PROTECTION: We've got you covered with a free replacement cartridge in the unlikely event of an issue
- HASSLE-FREE RECYCLING: Recycle used supplies via the Xerox Supplies Recycling Program
- UNRIVALED SUSTAINABILITY: Everyday Remanufactured Toner by Xerox requires fewer natural resources to remanufacture and has a lower carbon footprint
- ECO-SAVINGS MEETS COST SAVINGS: Reduce your carbon footprint while saving 35-45' compared to originals
- BREATHE EASY: Xerox Safety approved materials that exceed industry standards for safety and compliance
- HASSLE-FREE RECYCLING: The Xerox Green World Alliance supplies free collections program enables reuse or environmentally responsible recycling
- COMPLETE COVERAGE: With lifetime protection, we've got you covered with free cartridge replacement in the unlikely event of any issue
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Compatible |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | Color LaserJet Pro M454 Color LaserJet Pro MFP M479 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 7500 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Replacement for | HP 415X |
| OEM code | W2030X |
| Country of origin | China |
| Package width | 110 mm |
| Package depth | 320 mm |
| Package height | 110 mm |
| Package weight | 860 g |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Xerox |
| Type | Toner |
Description
Being environmentally responsible is simply the best way to do business, because it positively impacts the health of our planet, your company and your people. Everyday Remanufactured Toner by Xerox has the lowest carbon footprint than any single-use toner cartridge. Because you shouldn't have to choose between doing your part to reduce your eco-impact and your toner costs. And compatibility with the most popular printer brands means you can enjoy benchmark Xerox quality and stewardship no matter what kind of printer you have.
From the Manufacturer
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews