‹ Prev
Next ›
Xerox Premier A4 Paper 80gsm White (Pack of 2500) 003R91720
98 Stock Available
- High opacity (91%) perfect for duplex printing
- Premium white copier paper for mono inkjet and laser printers (80gsm)
- EU Ecolabel accredited
- Smooth surface for reliable, high-volume print runs
- Uses eco-friendly ECF bleaching process
- Size: A4
- Pack of 2500
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Media weight | 80 g/m² |
| Operating relative humidity (H-H) | 40 - 65% |
| Operating temperature (T-T) | 18 - 30 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 40 - 60% |
| Media sheets per package | 500 sheets |
| Media size (1 slide) | A4 |
| Printing material whiteness | 165 ± 3 CIE |
Product Information
| Brand | Xeroxant |
| Type | Copier Laser Inkjet Paper |
Description
A top quality, high white paper Xerox Premier (the original office paper) has been developed and improved by Xerox Laboratories over many years. Xerox Premier is a totally versatile paper, which adds the finishing touch to your documents.
From the Manufacturer
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
No Reviews