‹ Prev
Next ›
Academy Visitor Without Arms Nylon Back Bespoke Colour Seat Senna Yellow
32 Stock Available
Non-Returnable
- Durable and Stylish Backrest
- Practical and Comfortable
- Can Be Stacked up to 6 High
- Ideal for Boardroom, Public Waiting Areas, Canteens and Schools
- Built to EN1335 standards
- ANSI/BIFMAX 5.1-2017 Strength and Endurance Tested
Select Product Options
Colour: Bespoke Senna Yellow
Arms: None
Back Finish: Black Nylon
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Senna Yellow |
| Back Height | 400mm |
| Back Width | 450mm |
| Dimensions | 500x570x870mm |
| Frame | Chrome |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Manufacturer | Dynamic |
| Leg Type | 4 Leg |
| With Arms | No Arms |
| Weight | 10kg |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Visitors Chair |
| Seat Depth | 490mm |
| Seat Height | 460mm |
| Seat Width | 460mm |
| Self Assembly | Pre-Assembled |
Product Information
| Brand | Academy |
| Type | Visitor Seating |
Description
With the right amount of padding to keep you comfortable during conferences, this heavy duty multi-use meeting chair matches design with durability to leave you with a sleek, stackable seating solution. Choose between the fabric or breathable nylon back styles and optional arms to ensure the Academy matches all your requirements.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews