‹ Prev
Next ›
Brunswick Deluxe With Arms Chrome Frame With Castors Black Fabric Back Black Seat
44 Stock Available
- Generously Sized
- Deep Padded Seat Pad
- Contoured backrest
- Lightweight robust frame
- Integrated Polyurethane Armrests
Select Product Options
Colour: Black Fabric
Frame Colour: Chrome
Back Finish: Black Fabric
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Back Height | 380mm |
| Back Width | 470mm |
| Chair Colour | Black |
| Dimensions | 620x510x830mm |
| Frame | Chrome |
| Manufacturer | Dynamic |
| Leg Type | 4 Leg with Castors |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Seat Depth | 480mm |
| Seat Width | 480mm |
| Seat Height | 480mm |
| Style | Visitors Chair |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 13kg |
Product Information
| Brand | Brunswick |
| Type | Visitor Seating |
Description
Make meetings a pleasure with the generously proportioned Brunswick Deluxe chair with its extra large backrest, deeply upholstered big seat and stylish wave shaped armrests.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
No Reviews