‹ Prev
Next ›
Brunswick Deluxe With Arms Black Frame Mesh Back Black Seat
61 Stock Available
- Generously Sized
- Deep Padded Seat Pad
- Contoured backrest
- Lightweight robust frame
- Integrated Polyurethane Armrests
- Stackable up to 4 high
Select Product Options
Colour: Black Fabric
Frame Colour: Black
Back Finish: Black Mesh
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Mesh Back Chair |
| Chair Colour | Black |
| Back Width | 480mm |
| Back Height | 380mm |
| Dimensions | 640x510x830mm |
| Frame | Chrome |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Leg Type | 4 Leg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Visitors Chair |
| Seat Depth | 480mm |
| Seat Height | 480mm |
| Seat Width | 480mm |
| Self Assembly | Pre-Assembled |
| With Arms | Fixed Arms |
| Weight | 13kg |
Product Information
| Brand | Brunswick Deluxe |
| Type | Banqueting & Conference Chairs |
Description
Make meetings a pleasure with the generously proportioned Brunswick Deluxe chair with its extra large backrest, deeply upholstered big seat and stylish wave shaped armrests.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews