‹ Prev
Next ›
Brunswick Black Frame Without Arms Black Fabric Seat
289 Stock Available
- Light weight frame design
- Padded Seat Pad
- Soft Curved Mesh Back
- Stackable up to 4 high
Select Product Options
Colour: Black Fabric
Frame Colour: Black
Arms: None
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric/Mesh |
| Back Height | 380mm |
| Back Width | 450mm |
| Backrest Height | 380mm |
| Chair Colour | Black |
| Frame | Metal Frame |
| Dimensions | 460x470x490mm |
| Recommended Weight Limit | 115kg Maximum |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Leg Material | Steel |
| Leg Type | 4 Leg |
| Leg Colour | Black |
| Manufacturer | Dynamic |
| Self Assembly | Pre-Assembled |
| Seat Depth | 470mm |
| Seat Width | 460mm |
| Seat Height | 490mm |
| Style | Visitors Chair |
| Warranty | 2 Year |
| With Arms | No |
| Weight | 6kg |
Product Information
| Brand | Brunswick |
| Type | Visitor Seating |
Description
The Brunswick range is an established favourite choice within the Dynamic range. A comprehensive range of visitor seating that is uncomplicated and stylish in design. These comfortable chairs will stand the test of time in the most demanding environments.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
No Reviews